KERESZTET VETNEK RÁ?
Pénzügyi és tőzsdei hírek
2023-12-08
Befektetési piac aktualitásai, a Prestige Financial Zrt.-től
KERESZTET VETNEK RÁ?
Forrás: Freepik
Jóllehet hétfőn pluszban zárt, de 2022 márciusa óta először került karnyújtásnyira a rettegett halálkereszt a Dow Jones indexben. A technikai elemzésekre figyelő befektetők tudják, hogy halálkeresztnek nevezzük azt, amikor a figyelt instrumentum rövidtávú trendjének mutatójaként aposztrofált 50 napos mozgóátlag felülről metszi a hosszútávú, 200 napos mozgóátlagot, amely tankönyv szerint a medvepiac előre jelzőjeként, vagy megerősítőjeként is ismert.
Már a múlt hónap végén több elemző is megkongatta a vészharangot, hogy az idei csúcsáról lefordult index további esésére kell számítanunk, ha ez a technikai jelzés bekövetkezik. David Rosenberg, a Rosenberg Research elnök kifejezetten „über bearish”-nek ítélte a részvényeket: „A ciklikusan érzékeny Dow-nak mostanság van a legnehezebb időszaka, és most komoly kockázata van annak, hogy megtapasztalja a halálkeresztet is” – mondta Rosenberg, de természetesen nem mindenki ért vele egyet.
Tomi Kilgore, a Marketwatch munkatársa éppen az ellenkezőjét gondolja, ráadásul arra is felhívja a figyelmet, hogy egyrészt a formáció még nem is alakult ki, másrészt az október utolsó napjaiban elindult emelkedésnek köszönhetően az index kilépett a nyár óta tartó csökkenő trendcsatornából, ezért könnyen lehet, hogy igazából nem is fog kialakulni ez a technikai alakzat. De még ha ki is alakul, ugyanakkor nem párosul egyébként a 200 napos mozgóátlag csökkenésével, akkor több technikai elemző szerint ez bikapiacon inkább kifejezetten vételi jelzésnek értelmezendő. Kétségtelen, hogy ha 2008-ig visszatekintünk, az elmúlt hét alkalomból egyszer fals jelzést kaptunk, egy alkalommal a halálkereszt akkor jelzett, amikor már gyakorlatilag lokális mélyponton voltunk, minden más alkalommal, pedig kifejezetten fundamentális okai voltak a részvénypiaci esésnek, és nem technikaiak! Ehhez hozzávehetjük azt is, hogy mindössze két alkalommal (2008, 2020) láttunk jelentős, 20%-nál nagyobb esést, minden más eset 2022-ig csak korrekció volt a masszív bikapiacon.
Forrás: Marketscreener
Az indikátor „precizitását” jól illusztrálja, hogy három héttel a legutóbbi, 2022. március 8-i jelzést követően a Dow 8,5% pluszban állt, amely akkor is intő jel, ha három hónappal később 9% mínuszban. Ha pedig az évezred 19 halálkeresztjét követő egy évet vizsgáljuk meg, a szélsőértékeken azt láthatjuk, hogy a 2008-as esés közel 31%-os volt, míg a 2020. március 23-i halálkeresztet majd’ 75%-os emelkedés követte. Egy hónapos időtávon az átlagos teljesítmény -1,1% volt, és az esetek 47,8%-ában emelkedett a Dow, míg a 12 hónapos medián hozam +6,92% volt, és az előfordulások 76,2%-ában pozitív hozamot könyvelhettünk el.
Mindezek eredője tehát csak az lehet, hogy nincs új a nap alatt, bármennyire is hangzatosak az ilyen típusú cikkek és címlapok, komoly felkiáltójelet kell tennünk ezek esetleges prediktív potenciálja mögé, magyarul semmiképpen sem eshetünk abba a hibába, csak egyedi indikátorok alapján hozunk befektetési döntést!
Forrás: Marketwatch
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám: 09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.