Az olajárak 3%-kal emelkedtek hétfőn, mivel a líbiai kitermelés leállítása növelte a kínálati aggodalmakat a közel-keleti konfliktusok eszkalálódásáról szóló hírek miatt. Az ország szinte teljes kitermelését adó, kelet-líbiai olajmezőket bezárják, a termelést és az exportot pedig leállítják - közölte hétfőn a keleti kormányzat. A hírt nem erősítette az ország nemzetközileg elismert tripoli kormánya, a kormányfő, ugyanakkor Abdulhamid al-Dbeibah egy nyilatkozatában kijelentette, hogy nem szabad megengedni, hogy az olajmezőket „gyenge ürügyekkel” leállítsák. Az ország olajkészleteit ellenőrző National Oil Corp (NOC) szintén nem erősíttette meg az értesülést, de az egyik leányvállalata, a Waha Oil Company ugyanakkor közölte, hogy fokozatosan csökkenti a kibocsátást, és a líbiai termelés teljes leállítására figyelmeztetett, nem részletezett "tiltakozásokra és nyomásra" hivatkozva. A Sirte Oil Company, a NOC egy másik leányvállalata is bejelentette, hogy csökkenti a kibocsátást, és felszólította a hatóságokat, hogy "avatkozzanak be a termelési szint fenntartása érdekében".
Líbia olajbevételei évek óta szítják a feszültséget egy olyan országban, amely a 2011-es felkelés óta instabil, 2014-ben kettészakadt keleti és nyugati frakciókkal, amelyek mögött orosz és török támogatás sejthető. A feszültség ebben a hónapban is fokozódott, miután a politikai frakciók igyekeztek meneszteni a Líbiai Központi Bank (CBL) vezetőjét, Sadiq al-Kabirt, miközben a rivális fegyveres csoportok mindkét oldalon mozgósítanak. A központi bank a líbiai olajbevételek egyetlen nemzetközileg elismert letéteményese, amely létfontosságú gazdasági bevételt biztosít az ország számára. "A líbiai központi bank reméli, hogy az összes érintett hatósággal együttműködve, folyamatos erőfeszítésekkel lehetővé teszik a számára, hogy további késedelem nélkül folytathassa szokásos tevékenységét" - áll a közleményben. Múlt héten ideiglenesen leállították a teljes operációt, miután elraboltak egy magas rangú banki tisztviselőt, de a tisztviselő szabadon bocsátása után, másnap folytatta a kitermelést.
Líbia szinte valamennyi olajmezője keleten található, amelyek fölött az ellenőrzést a líbiai nemzeti hadsereget (LNA) vezető Khalifa Haftar irányítja. Ha leállítják a keleti termelést, a délnyugat-líbiai El Feel lenne az egyetlen működő olajmező, amelynek kapacitása napi 130.000 hordó. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) másodlagos forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a teljes olajtermelés napi 1,18 millió hordó volt júliusban. "A legnagyobb kockázatot az olajpiacra nézve valószínűleg a líbiai olajtermelés további visszaesése jelenti az országban uralkodó politikai feszültségek miatt, és fennáll annak a veszélye, hogy a kitermelés a jelenlegi napi 1 millió hordós szintről nullára csökkenhet" - mondta Giovanni Staunovo, a svájci UBS Bank olajpiac elemzője. Serena Huang, a Vortexa elemzője szerint a keresleti hangulat nyomást helyez az olajárra, a kínai kereslet is erőteljes hatást gyakorolhat, a líbiai olajmezők esetleges bezárása szűkítené a kínálatot.
Egyébiránt miközben agusztus 23. óta ég egy olajszállító tartályhajó a Vörös-tengeren a jemeni huthik támadása eredményeképpen, az Egyesült Államok cushingi kőolajkészlete hat hónapos mélypontra esett, miután az körülbelül 3 millió hordóval csökkent múlt héten a Reuters közvélemény-kutatása szerint. Priyanka Sachdeva, a Phillip Nova vezető piaci elemzője szerint a befektetők továbbra is óvatosak az OPEC és szövetségesei, illetve az OPEC+ lépéseivel kapcsolatban, amely a kibocsátás növelését tervezi még ebben az évben. "A legtöbb olaj-előrejelzés arra számít, hogy 2025-ben az olajkereslet növekedése napi 1 millió hordó körül mozog. Ha Líbia újabb polgárháborúba zuhanna, a 2025-ös egyenleg nagyon hasonló lehet az ideihez a szaúdi és az orosz kitermelés ellenére" – tette hozzá Viktor Katona, a Kpler vezető olajelemzője.
A NOC már a hónap elején vis maior helyzetet („force majeure”) hirdetett a tiltakozások miatt az ország egyik legnagyobb olajmezőjénél, a Líbia délnyugati részén található Shararánál, amelynek kapacitása napi 300.000 hordó. A hírek szerint a TotalEnergies-szel vegyesvállalatot üzemeltető Waha és a ConocoPhillips is új mezőt nyit meg, utóbbi termelési kapacitása körülbelül napi 300.000 hordó, amelyet a keleti kikötőn, Es Sideren keresztül exportálnak. A hírre a TotalEnergies és a ConocoPhillips egyelőre nem reagált.
A Brent hetes grafikonja; Forrás: Marketscreener
Forrás: Reuters
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám: 09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.