NÉHA A TÖBB KEVESEBB
Pénzügyi és tőzsdei hírek
2023-10-16
Befektetési piac aktualitásai, a Prestige Financial Zrt.-től
Forrás: Compare Remit
Jól megszokott analógia megváltozására hívja fel a figyelmet Doug Ramsey, a Leuthold Group befektetési igazgatója: a FED kamatemelési ciklusa előtti, nagyjából 12 évben a bankrészvények teljesítménye szinte tökéletesen korrelált a kamatpályával. „Működött, mert nem volt verseny a betéti kamatokban” – mondta Ramsey. Még akkor sem, amikor a kamatok 2,25 százalékponttal emelkedtek 2015 és 2018 között, mert a bankok nem kényszerültek arra, hogy többet fizessenek betéteseiknek, ez pedig lehetővé tette a számukra, hogy növeljék a kamatozó eszközeik és a kötelezettségekre fizetett kamat közötti különbséget.
Az amerikai jegybank az elmúlt 18 hónapban 5,25 százalékponttal emelte a kamatot, ugyanakkor a 24 bank részvényeit tömörítő KBW Nasdaq Bank Index 40%-kal csökkent ugyanebben az időszakban. Ramsey meglátása szerint a Wall Street a gyorsan emelkedő kamatlábak negatívumaira összpontosított: a magasabb finanszírozási költségekre és a banki mérlegek tetemes, nem realizált veszteségeire.
KDB Nasdaq Bank Index; forrás: Barron's
A második negyedéves eredmények még azt mutatták, hogy a bankok jelentős hasznot húztak a nettó kamatbevételek emelkedéséből. A Bank of America nettó kamatbevétele 14%-kal 14,2 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi második negyedévhez képest, és a JPMorgan Chase, valamint a Wells Fargo is megemelte az éves nettó kamatbevételére vonatkozó előrejelzését.
Most azonban aggodalomra adhat okot, hogy a nettó kamatbevételek jó eséllyel tetőztek, mivel a bankoknak most már többet kell fizetniük a betétekért. A legnagyobb bankok – mint például a JPMorgan – valamennyire immunisak voltak ettől a jelenségtől, mivel a megtakarítók korábban megelégedtek kisebb kamatokkal, cserébe a nagyobb intézményekkel való bankolás egyszerűségéért és a (vélt) biztonságáért, a közepes és kis bankok azonban már most is többet fizetnek a betétekért, ami rontja a profitot.
A nettó kamatbevételek szűkülésén túl a bankoknak van egy másik problémájuk is: a második negyedév végén 558 milliárd dolláros nem realizált veszteség jelent meg a mérlegükben, köszönhetően annak, hogy a gyorsan emelkedő kamatlábak lenyomták befektetéseik értékét. Jóllehet, jó néhány bank úgy döntött, hogy a lejárt kötvények ellenértékét nem fektették be újra, de a nyári hozamemelkedés miatt sokan arra számítanak, hogy a nem realizált veszteségek tovább nőttek. Ha a bankok nem fizetnek többet betéteseiknek, fennáll annak a veszélye, hogy kénytelenek realizálni ezeket a veszteségeket, ha a betétesek egyszerre vonnák ki forrásikat – ez vezetett a Silicon Valley Bank, a Signature Bank és a First Republic megszűnéséhez is. Mivel a kamatok hosszabb ideig magasabbak maradnak, a bankokra nehezedő nyomás valószínűleg tovább folytatódik.
A befektetők a jövő hét végén pontosabb képet kapnak a szektorról, amikor többek között a JPMorgan Chase, a Citigroup és a Wells Fargo is a harmadik negyedéves eredményeiről számol majd be.
Forrás: Barron's
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám: 09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.