Szokatlan idegesség a kötvénypiacokon

Pénzügyi és tőzsdei hírek
2024-11-18
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Befektetési piac aktualitásai a Prestige Financial Zrt.-től




Forrás: Investing, 2024.10.29.

Gazdasági naptár
 


Forrás: Investing
 
 

Szokatlan idegesség a kötvénypiacokon

Forrás: Picpedia

Az Egyesült Államok kötvénypiaca ritkán szokott ilyen volatilis lenni a pénzügyi piacokat megrendítő piaci sokkokat, vagy váratlan eseményeket leszámítva. Ez látható az ICE BofAML Move (MOVE) Indexén is, amely 131 közelébe ugrott azt követően, hogy néhány hete még 90 környékén volt. A MOVE index az amerikai kötvénypiaci opciók implikált volatilitását számítja ki több lejáratra (2, 5, 10 és 30 évre), és a kamatlábak várható ingadozásainak rögzítésével az index a kötvénypiac jövőbeli kamatmozgásokkal kapcsolatos általános hangulatát igyekszik bemutatni – hasonlóképpen, mint a VIX a részvénypiacokon. Harley Bassman, a Merrill Lynch korábbi ügyvezető igazgatója dolgozta ki az indexet a kötvénypiaci volatilitás megbízható mérőszámaként, amely alkalmas a piaci hangulat vizsgálatára, kockázatértékelésre, fedezeti stratégiák segédeszközeként, vagy akár taktikai eszközallokációs döntések meghozatalakor.

A MOVE tehát szeptember óta emelkedik, amikor a kötvénypiac ismét a puha landolást kezdte újraárazni, az utóbbi időben azonban minden bizonnyal a Kamala Harris és Donald Trump közötti szoros, elnökjelölti versengés is nyűgössé tette a geopolitikai kockázatok mellett. „Persze voltak idők, amikor magasabban volt a MOVE, […] de az ilyesfajta emelkedés az amerikai választás előtt meglehetősen ritka” - mondta Bassman hétfőn a MarketWatch-nak, aki jelenleg a Simplify Asset Management ügyvezetője. Szerinte azért köthető egyértelműen a november 5-i elnökválasztáshoz a MOVE emelkedése, mert az éppen akkor indult el felfelé, amikor az indexbe bekerültek a november 7-én lejáró opciók.
 

Az ICE BofA Move Indexe; Forrás: Marketwatch

Jól látszik, hogy a 2 és az 5 éves amerikai állampapír hozama 3,5%-ról 4,16%-ra, a 10 éves 3,6%-ról 4,32%-ra, a 30 éves 3,9%-ról 4,55%-ra emelkedett az elmúlt 1-1,5 hónapban. Kétségtelen, hogy a magas hozamok drágább hitelfelvételi költségeket jelenthetnek az Egyesült Államok kormánya, a vállalatok és a háztartások számára, miközben potenciálisan a gazdaságot is visszafogják. A kötvénypiaci aggodalmat ugyanakkor nem tükrözik vissza részvénypiacok, a VIX viszonylag stabilan 20 alatt van, és a három fő részvényindex pedig rekordközeli magasságokban. "A részvénypiac általában a növekedés miatt aggódik, míg a kötvénypiac inkább a monetáris és fiskális fegyelemre összpontosít" - mondta Dec Mullarkey, az SLC Management befektetési stratégiai vezetője. A gigantikus, 1,8 billió dolláros költségvetési hiány ellenére a Fehér Ház egyik jelöltje sem beszélt a probléma kezeléséről a kampányban: Trump a vám- és adócsökkentési tervei a következő évtizedben 7,5 billió dollárral növelik a hiányt, míg a Harris-féle költségvetési mix 3,5 billió dollárral növelné azt.

„Ahogy haladunk előre, a korábbinál tartósan magasabb infláció lesz a valóságunk” – mondta Matt Rowe, a Nomura Capital Management munkatársa. Szerinte a befektetők továbbra is legalább annyira aggódnak az infláció felfelé ívelő kockázatai miatt, mint a november 5-i elnökválasztás eredménye miatt, amelyeket még nem áraztak be a kötvénypiacok – és amelyek ellen a döntéshozók nem biztos, hogy sokat tehetnek. A Wall Street Journal e hónap elején készült felmérése kimutatta, hogy a közgazdászok úgy gondolják, hogy Trump politikája eredményeképpen az infláció, a kamatok és a szövetségi deficit magasabb lenne, mint Harrisé, a Bloomberg külön felmérése azonban azt mutatta, hogy az infláció és a gazdasági növekedés kilátásai nagyjából megegyeznek, függetlenül attól, hogy ki nyer.

"Donald Trump programja várhatóan nyomást fog gyakorolni a hosszú kamatokra, mégpedig az infláció révén" - véli Eric Vanraes, az ​​Eric Sturdza Investments vezetője: „Ha Trump nyerné az elnökválasztást, de a demokraták irányítanák a Kongresszust, akkor a programja nem valósulna meg maradéktalanul. A piacok számára a szenátus és a képviselőház színe legalább annyira fontos, ha nem fontosabb a hosszú távú hozamok szempontjából, mint az, hogy ki nyeri az elnökválasztási versenyt.”

Bár az inflációs nyomás valószínűleg enyhülni fog rövid-közép távon, mind Harris, mind Trump „olyan fiskális politikát javasolt, amely ronthatja az ország amúgy is feszült adósság- és hiányhelyzetét, és/vagy növelheti az inflációs nyomást” – mondta Anthony Saglimbene, az Ameriprise Financial vezető piaci stratégája. „Így az Egyesült Államok választási eredményei a szokásosnál nagyobb szerepet játszhatnak a hosszabb távú infláció és az ország költségvetési helyzetének alakulásában. … Az a véleményünk, hogy a befektetők jobban bíznak a rövid távú inflációs nyomás enyhülésében, miközben hosszabb távon nagyobb ellenszelet érzékelnek” – mondta Saglimbene a MarketWatch-nak. „A rövid és hosszabb távú inflációs katalizátorok közötti adok-kapok lehet az egyik oka annak, hogy a 2 és 10 éves hozamok az utóbbi időben magasabbra mozdultak a Fed további kamatcsökkentési várakozásai ellenére.”

Az idegesség tehát szinte tapintható, ugyanakkor mivel a piaci szereplők semmit sem utálnak jobban, mint a bizonytalanságot, ezért az amerikai választás kifutását követően jó esély mutatkozik arra, hogy nyugodtabb kötvénypiacot és csökkenő amerikai hozamokat láthatunk, amelyek természetesen belépési lehetőségeket rejthetnek a piacra.

Forrás:
Marketwatch


A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám: 09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.